SOBOSLIKARSKI RADOVI - Priprema suhomontažnih zidova za bojanje
Get Adobe Flash player

SOBOSLIKARSKI RADOVI - Priprema suhomontažnih zidova za bojanje


Koje zahtjeve treba ispuniti pri završnoj obradi suh montažnih površina prije bojanja?


Savršeni spoj tradicije i modernizma, gipsani materijal je građevinski materijal poznat i upotrebljavan od davnina

Postavljanje knauf gips ploča odnosno suhomontažna izgradnja je suvremeni način gradnje poslovnih i stambenih prostora, a postao je sve učestaliji i praktičniji način izgradnje. Savršeni spoj tradicije i modernizma, gipsani materijal je građevinski materijal poznat i upotrebljavan od davnina, a danas u kombinaciji sa suvremenom tehnologijom omogućava nove načine brze izgradnje i pomake u modernoj arhitekturi. Svi sustavi suhe gradnje se nadopunjavaju i na taj način omogućuju ekonomična rješenja, osobito u novogradnji, ali i sanaciji starijih objekata.

 

Obrada spojeva i zaglađivanje suhomontažnih zidova odlučuje i o konačnoj kvaliteti suhomontažne izvedbe ličenjaPrije svakog ličenja, potrebno je prekontrolirati postavljenu suhu gradnju, kako bi se omogućila adekvatna priprema površine za bojanje. Obrada spojeva i zaglađivanje površine odlučujući su radovi u ovom smislu riječi, kako bi daljnja izvedba nanošenja boje bila kvalitetnija. Ravna površina i idealna podloga predstavlja uvjet za završne premaze, tapete ili keramičke podne obloge. Materijali koje biramo i način izvedbe ovisit će o zahtjevima koje treba ispuniti, odnosno o stupnju kvalitete površine. Prije svega, ukoliko je to potrebno površina se impregnira, a na spojeve postavlja mrežica i zatvaraju fuge. Nakon toga slijedi gletanje suho montažnih površina, prema četiri postojeća standarda kvalitete površine. Ono što je u većini slučajeva u pravilu uračunato u cijenu ukupnih suhomontažnih  radova je izravnavanje prema Q 2, odnosno riječ je o standardnoj kvaliteti površina.  No kako biste razumjeli o čemu je riječ, objasniti ćemo Vam svaki od četiriju kategorija kvalitete površine. Kako se nakon bojanja zidova ne bi pokazale fuge, odnosno mjesta spojeva između dviju gips kartonskih ploča, potrebno je zadovoljiti ove standarde, na način da se točno zna o kojoj se razini kvalitete završne obrade površine radi.


U ovom postupku gletanja se koristi izravnavanje širine gleteraPrvi stupanj (Q 1) je zadovoljavajući za površine gipsanih ploča bez posebnih optičkih zahtjeva i predstavlja tehnički neophodnu kvalitetu površine. U ovom postupku gletanja se koristi izravnavanje širine gletera, a kod višeslojnih obloga za ostvarivanje zvučne izolacije bitno je zapuniti spojeve ploča svih slojeva. Drugi stupanj ( Q 2 )predstavlja standardnu kvalitetu površine odnosno uobičajenu vrstu obrade površine, koja je pogodna za završne premaze i tapete. Ovaj postupak gletanja podrazumijeva osnovnu obradu spojeva ploča i naknadno dodano zaglađivanje područja spoja, čime se stvara ravan prijelaz prema površini ploče. Postupak izravnavanja se vrši na dvije širine gletera, kako bi se izravnala "grba" umetnutih mrežica.

 

 

Perfektnu površinu predstavlja treći stupanj (Q 3) odnosno vrlo kvalitetno obrađena površina, koja nadmašuje standardne zahtjeve

 Perfektnu površinu predstavlja treći stupanj (Q 3) odnosno vrlo kvalitetno obrađena površina, koja nadmašuje standardne zahtjeve. Stupanj kvalitete obuhvaća obradu spojeva i okolne površine prema Q2 kvaliteti, te dodatno tankoslojno zaglađivanje cijele površine u debljini od 2mm. To podrazumijeva kompletno pregletanu površinu i time perfektnu pripremu suho montažnih ploča za bojanje. Izuzetno glatka i ravna površina, koja zadovoljava najstrože zahtjeve predstavljena je četvrtim stupnjem Q 4 i označava vrhunski obrađenu površinu. Obuhvaća obradu spojeva i okolne površine prema Q 2 standardima i dodatno višestruko tankoslojno zaglađivanje cijele površine u debljini do 3mm, pod reflektorima i odgovarajućim materijalom za zaglađivanje. Ovim postupkom grbe od mrežica savršeno nestaju i postaju definitivno nevidljive, a podloga odlikovana vrhunskom kvalitetom. Ovaj način obrade je namijenjen za interijere u kojima prevladavaju kritični uvjeti rasvjete, ali i za površine na koje se nanose metalizirani i pozlaćeni, te svi ostali posebno zahtjevni premazi. Obrada spojeva i zaglađivanje suhomontažnih zidova odlučuje i o konačnoj kvaliteti suhomontažne izvedbe ličenja, a potrebno ju je kontrolirati odgovarajućom kategorijom kvalitete površine.

 

Dođi na naš You Tube video kanal!

Budi nam prijatelj!

Adaptacije d.o.o.
Maršanići 2b, 10090 Zagreb
Tel: +385 1 6381 666
Fax:+385 1 4111 880
E-mail: