Planiranje soboslikarskih radova
Koji je razlog uspješno dekoriranog interijera i kvalitete bojanja zidova?
O estetskom izgledu zidova razmišljate tek kada ste riješili sva praktična pitanja, odnosno odabrali prikladan materijal za oblaganje i donijeli konačnu odluku o stavljanju osnovne boje. Slikarstvo u dekoraciji interijera vrlo je zahtjevan i kompleksan posao, kojim svaka prostorija iz sumorne prošlosti prelazi u novi estetski ugođaj. Nova boja na zidovima potpuno mijenja izgled i dojam prostorije, a one poprimaju svježinu i mnoge zanimljive uzorke. Stambeni i poslovni objekti dobivaju svježinu i sjaj, te posebnu notu dekorativno novo oličenog prostora. Kvalitetno odrađenim poslom mogu se prikriti nedostatci u prostoru, ali i istaknuti vrline zidnih i stropnih površina. Soboslikarski radovi podrazumijevaju pripremu zidova, sanaciju oštećenih mjesta, skidanje tapeta i druge pripremne poslove poput struganja stare boje sa zidova, učvršćivanje stare podloge, izravnavanje zidnih neravnina, nanošenje impregnacijskog sloja, gletanja zidova glet masom, brušenje zidova, bojanje zidova i stropova baznom bijelom bojom.
Mnogi ljudi smatraju kako je bojanje stana vrlo jednostavan posao. Uzimaju valjak u ruke, misleći da će svojim amaterskim radom financijski uštedjeti i odraditi ovaj posao najbrže što mogu. Upravo suprotno! Svi ovi radovi započinju pripremama, koje moraju biti vrlo precizno i stručno odrađene u kvalitetnoj izvedbi, kako bi boja bila dugoročnijeg karaktera. Nema te boje, tapete ili pločice koju biste mogli učvrstiti na zid ili površinu na kojoj ima masti, prljavštine ili otisaka prstiju. Također nema te kvalitete boje koja bi ju zadržala na zidu s kojeg otpada žbuka ili stara boja, na napuknute pljesnive ili oljuštene tapete. Ako se na pripremanje podloge utroši isto toliko vremena koliko i na oblaganje i bojanje, tada će i sami radovi biti puno lakši, a rezultati mnogo bolji. Posljedice samostalnog krečenja mogu završiti katastrofalno, jer i najmanja pogreška košta i vremena i novaca. Kvalitetni ličioci i zanatlije ove vrste nisu uzaludno školovani i specijalizirani za ovu vrstu posla, stoga nemojmo podcjenjivati njihovu struku i prepustimo im da poboljšaju stambeni prostor koji nas okružuje.
Kvalitetan pristup iziskuje i nešto više vremena, jer su same pripreme najzahtjevniji dio cjelokupnog posla. Mi funkcioniramo na način da svaki segmenat ovog posla odradimo vrlo precizno i pažljivo, kako nam se ne bi potkrale greške, a time i kasniji problemi za Vas. Korištenje materijala je u skladu sa preporukama proizvođača, a uporabom najmodernijih alata smanjuje se rastrošnost materijala i olakšava čišćenje. Posebna pažnja se posvećuje zaštiti namještaja i prostorija, čime se smanjuju obveze kasnijeg čišćenja. Radove započinjemo time da sve površine koje nisu namijenjene bojanju, zaštitimo sa najlonom koristeći svaki puta novi najlon. Ni u kom slučaju ne koristimo već rabljeni, jer se na njemu mogu potkrasti rupe i oštećenja, što znači da će i podovi biti nezaštićeni od špricanja boje. Lajsne i okvire oko prozora, utičnice, prekidače i slične stvari se s posebnom preciznošću moraju oblijepiti samoljepljivom trakom, kako boja ne bi pronašla put ispod trake i zamrljala zaštićene predmete.
U ličilaćke radove ubrajamo usluge ličenja svih vrsta drvene stolarije i metalne galanterije, a osim ovih navedenih radnji vršimo i saniranje oštećenja i pukotine na zidovima i stropovima, te uklanjanje i izolaciju zidne plijesni, vlažnih mrlja, nikotinskih mrlja i mrlja od čađi i korozije.
Nakon ove početne faze, slijedi pripremanje podloge za bojanje. Ponekad, kada su nanosi boje višeslojni potrebno je skidanje stare boje sa zidova i strojno, a kod lakiranih površina katkada fizički termičkim paljenjem i kemijskim sredstvima. Nakon otprašivanja površine slijedi učvršćivanje pozadine dubinskom impregnacijom odgovarajuće vrste. Kada nanosi boje ipak nisu višeslojni, tada je površinu dovoljno izbrusiti, otprašiti i dubinskom impregnacijom neutralizirati i učvrstiti, kako bi bila spremna za daljnje korake u postupku ličenja. Na taj način se omogućuje očuvanje zidova i osnovna priprema za gletanje. Ukoliko se pažljivo ne uklone razdjelni slojevi na podlozi poput ostataka stare žbuke, prašina, zaprljanja, mahovina, alge ili korijenje, tada su velika prepreka prianjanja žbuke odnosno premaza. Daljnji proces objašnjavamo Vam kroz nekoliko koraka i tema, pa se slobodno informirajte o onome što radimo u sklopu soboslikarsko ličilaćkih radova.